Vucno vozilo FAP 2832BST/AV

 

fap1.jpg (72246 bytes)
 

     Pri Saobracajnoj upravi SSNO, 1965 godine formirana je posebna radna grupa, sa zadatkom da napravi presek stanja tadasnjeg armijskog fonda neborbenih motornih vozila. Kao rezultat rada grupe tokom 1965 i 1966. god. nastala je desetotomna Studija neborbenih motornih i prikljucnih vozila JNA. Zakljucci studije usvojeni su na glavnom vojnotehnickom savetu 1966.god. Izmedju ostaloga konstatovano je da vozni park cine 129 razlicite marke vozila i 320 tipova. Studija je obradila i potrebe i mogucnosti u daljem razvoju vozila za potrebe JNA. Radi svodjenja vozila na sto manji broj tipova i klasa nosivosti, doneta je odluka da se ide na razvoj ukupno pet klasa.

  • Terenski automobil 0,75t 4x4, za komandno - stabne poslove i za potrebe veze i saniteta
  • Teretni automobil (kamion) 1,5t 4x4 za vucu lakih orudja, i za nadgradnju za potrebe veze, saniteta i ABHO roda.
  • Teretni automobil 3t  6x6, za vucu srednjih orudja, vucu prikolica i za nadgradnju za potrebe veze, pok. radionica itd.
  • Teretni automobil 6t 6x6 za vucu srednjih orudja, za ugradnju visecev. lansera raketa i nadgradnje - vatrogasni kamion, radarskia kabina, cisterna za gorivo i vodu...
  • Teretni automobil 9t 8x8 za vucu teskih orudja, poluprikolice za prevoz tenkova i ugradnju raketnog sistema Orkan.
     Tokom sedamdesetih plan   razvoja teretnih automobila (kamiona) je realizovan u fabrikama TAM i FAP, a vremenom se odustalo od razvoja terenskog automobila. Okoncanjem razvoja kamiona 6t 6x6 (FAP 2026BS/AV) pribojska fabrika automobila prelazi na razvoj kamiona nosivosti 9t, formule pogona 8x8. Medjutim brzo se ispostavilo da FAP nije dorastao zadatku i nakon izradjenog programa realizacije odustalo se od daljeg razvoja. Dalje potrebe za ovim teskim specificnim vozilima resavane su uvozom iz inostranstva minimalnih kolicina.
     Januara 1981. god. razvoj neborbenih motornih vozila se sa samih fabrika i Saobracajne uprave SSNO prenosi direktno na VTI (Vojno Tehnicki institut). Kako do tog vremena nije realizovan projekat kamiona 8x8, koji je predvidjen ''Studijom neborbenih motornih i prikljucnih vozila JNA'' iz 1966.god. nastavljen je dalji razvoj ovog vozila. Nakon razmatranja ponuda fabrika TAM, Avtomontaza (Ljubljana), MAG (Beograd) i FAP-FAMOS, juna 1982. potpisan je ugovor o razvoju sa FAP-om. Prototipovi vojnog kamiona 8x8 su prema ugovoru radjeni u tri varijante: Osnovni (FAP 2832 BS/AV) za vucu teskih art. orudja, vucni sa poluprikolicom, nosivosti 45t i varijanta za ugradnju VBR Orkan. Marta 1985.god. ova vozila su predata TOC-u (Tehnickom opitnom centru) na zavrsna ispitivanja. Tokom zavrsnih ispitivanja uspesno su otklonjeni svi uoceni nedostaci, te je zatim uradjena i nulta serija. Kasnije je odluceno da se sve varijante usvoje u naoruzanje. Ipak do raspada zemlje ovo vozilo je proizvedeno u minimalnim kolicinama. Jedna od kasnijih primena bila je i ugradnja top haubice NORA na sasiju vozila tkz. NORA-B i kao logisticko vozilo sistema Orkan.
Model / poreklo FAP 2832 BST/AV / SFRJ
Motor OM 403, desetocilindricni
Snaga motora 235kW
Savladjuje uspon 60% (40% kao vucni voz)
fap2.jpg (30735 bytes)
fap3.jpg (44936 bytes)
Sa vojne parade 1985. godine
fap4.JPG (43568 bytes)
 

Srodne teme:

 

Pocetna  strana