Izrada i konverzija tenka T-72 u tenk M-84 Prva stvar koju treba uzeti u obzir je osnovna maketa T-72 od koje želite napraviti konverziju u M-84. Tržište je snabdeveno sa nekoliko proizvoda T-72, a evo i definitivno pravog izbora osnovne makete. Zvezdin T-72A u razmeri 1:35 je apsolutni pobednik. Zašto ?
Koristim Zvezdin T-72A. Sa kupole odstranjujem nišanski senzor, i jedan deo te gornje pločice/plastike kasnije koristom kao postolje za metereološki senzor. Otvor za nišandžiju odstranjujem sa šarki koje drže levi poklopac. Taj otvor lepim na odgovarajuće mesto, sa leve strane kupole. Rupa nastala odsecanjem nišanske sprave se gituje i fino šmirgla. Na strugu od aluminijuma, ili od plastike sa okvira koji drži delove makete napraviti cilindar prečnika 10mm i dužine 10mm. Probušiti rupu u kupoli na mestu gde će kasnije da se nalazi DNNS-2. Tu treba zalepiti cilindar. Od plastičnih delova napraviti DNNS-2 ili izraditi kalup u gipsu pa onda preko livenja dvokomponentne smole proizvesti osnovu takvog DNNS-2. Nakon toga sa finim alatom, tj. malim burgijama i glodalicama obraditi spoljni i unutrašnji izgled DNNS-2. Nakon toga sledi naravno montaža na odgovarajuće mesto. Metereološki senzor napraviti ili od plastike, ili na strugu od aluminijuma. Od prohromske ili bakarne žice izvedete pravilnu povezanost/električni vod sa obe strane kupole. Na šasiji nanosite dva dodatna rebra (ukupno 4 za verziju M-84). Ovde preporučujem žicu prečnika 0,8 – 1,0 mm. I to je uglavnom to, sve ostalo su sitni detalji !
U svim forumima ima bezbroj pitanja i diskusija kako napraviti pravu SM boju. Na osnovu detaljnih analiza fotografija i uzoraka original laka uspeo sam da odredim pravu i tipičnu boju naših oružanih snaga. Koristimo od Revell-a boju 362 i 45 na sledeći način: dve teglice boje 362 pomešati sa jednom teglicom boje 45. I to je to !!! Identična boja naših tenkova. Nakon lakiranja pomoću airbrush-a, koristimo od Revell-a crnu boju broj 6. Sa njom bojimo točkove, izduvnike motora itd.. Nakon toga izvodimo dry-washing sa istom bojom da bi osenčili sve ivice, proizveli trodimenzionalnost i dubinu. Da na kraju izgleda kao pravi tenk a ne samo kao maketa. Nakon toga sledi malo jači „dry-washing“ sa Revell bojom 87 sa doljnje strane tenka, znači točkovi itd. Za gusenice koristim boju broj 53 od HUMBROl-a. Nakon svega izvodimo „dry-washing“ sa Revell bojom 89, pre svega gusenica. Sa ovim poslednjim postupkom stimulišemo zaprljanost, izbledelost i prašnjavost tenka. |